Lek biologiczny to produkt leczniczy, składający się z substancji pochodzącej od żywego
organizmu, tj. z żywych komórek bakteryjnych lub zwierzęcych.

To, co wyróżnia leki biologiczne, to fakt, że w największym stopniu naśladują one naturalne procesy, zachodzące w organizmie człowieka.

Substancją składową leku biologicznego mogą być białka, takie jak:

– hormony (np. hormon wzrostu, insulina, erytropoetyna),
– enzymy,
– przeciwciała naturalnie wytwarzane przez organizm człowieka, jak również z produktów krwiopochodnych, immunologicznych produktów leczniczych, jak surowice i szczepionki, alergenów oraz produktów zaawansowanych technologicznie, jak produkty do terapii genowych i komórkowych.

 

Biologiczne produkty lecznicze, tak jak wszystkie inne leki dopuszczone do obrotu, działają wchodząc w interakcję z organizmem człowieka i wywołując tym samym pożądany efekt leczniczy.

To, co jest najbardziej interesujące, to fakt, że leki biologiczne można dokładnie dopasować do celu terapeutycznego, czyli do konkretnego schorzenia pacjenta – i tym samym zwiększyć skuteczność leczenia.

Dlatego tak istotna jest rola lekarza, który odpowiednio pokieruje terapią, w celu uzyskania jak najlepszego efektu, i będzie przy tym pamiętał, by dostarczyć pacjentowi kompleksowej wiedzy o jego leczeniu biologicznym.